Sessiz Çığlık Mektup Yarışması 2024

Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği’nin düzenlediği Sessiz Çığlık Mektup Yarışması’nın beşincisi, bu yıl 3 Mayıs – 30 Haziran 2024 tarihleri arasında gerçekleşecek. Katılmak isteyen yarışmacılar mektuplarını bize email yolu ile veya elden ulaştırabilirler. Sponsorlarımız ALBANK ve ASBANK’ a teşekkür ederiz.
Email: sessiz.ciglik.kibris@gmail.com
Tel: 0533 849 1395 / 0533 864 9955

1. AMAÇ:
Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği tarafından bu yıl beşincisi düzenlenen Sessiz Çığlık Mektup Yarışması’nın amacı, yaşlılarımızın ve ruh sağlığı sorunu yaşayan hastalarımızın sorunlarına ve ihtiyaçlarına dikkat çekmek, bu kişilerin toplumdaki görünürlüklerini artırmak ve haklarını savunmaktır.

2. YARIŞMA TAKVİMİ:
1. Yarışma başlangıç tarihi: 3 Mayıs, 2024
2. Mektupların son teslim tarihi: 30 Haziran, 2024
3. Yarışma sonuçlarının açıklanması ve ödül töreni: Eylül, 2024

3. YARIŞMA KOŞULLARI
a) Mektup yarışmasına sadece Kıbrıs’ta yaşayan bireyler ve yurtdışında yaşayan Kıbrıslılar katılabilir.
b) Dernek yönetim kurulu üyeleri, mektup yarışması seçici kurul üyeleri ve her iki kurul üyelerinin birinci dereceden akrabaları yarışmaya katılamazlar.
c) Daha önce başka herhangi bir yarışmada ödül almış mektuplar yarışmaya gönderilemez.
d) Daha önce yarışmaya katılanlar aynı konu ile ilgili ikinci kez mektup gönderemez.

4. YARIŞMA TEMALARI
Yarışmaya gönderilecek mektup, yaşlılarımızın ve ruh sağlığı sorunu yaşayan hasta ve hasta yakınlarının gerçek hayat hikayelerinden kesitler olmalıdır. Hayali veya olmamış olayları gerçek gibi anlatan mektuplar yarışma dışı bırakılacaktır. Mektubun uzunluğu en az 250 kelime olması önemlidir. Yarışmaya aşağıda belirtilen şekilde ruh sağlığı veya yaşlılar ile ilgili bir mektupla katılabilirsiniz.

Ruh Sağlığı: Ruh sağlığı sorunu yaşayan bir bireyin yaşadıklarını, hayatından kesitler olarak anlatan, hasta olmalarından dolayı toplumun onlara karşı gösterdiği tepkiler, varsa dışlanma ve istismar gibi hayat kalitelerini etkileyen konular anlatıyor olmalıdır. Mektubu hasta veya hasta yakınları yazabilir.

Yaşlı Hakları: Yaşlı bireylerin maruz kaldıkları haksız davranışlar, yaşlı olmaktan dolayı yaşadıkları dışlanma, ihmal ve istismar edilme, bakım sıkıntısı ve çaresizlik gibi konularda kendilerinin veya yakınlarının yazdıkları mektuplar olmalıdır.

5. KATILIM ŞEKLİ
Mektubunuzu e-mail ile lütfen aşağıdaki e-posta adresine gönderiniz. Sorularınız için bize şu telefon numaralardan ulaşabilirsiniz: ‭0533-8649955 /0542-8739562‬

E-posta adresimiz: sessiz.ciglik.kibris@gmail.com

Katılımcılar mektubun sonuna isim- soyisim ve ulaşabileceğimiz bir numara yazmalıdırlar. İsim-soyisim vermek istemeyen katılımcılar telefon numaralarını ve rumuzlarını yazabilirler.

6. GİZLİLİK VE ETİK
Hiçbir katılımcının mektubu yazılı ve sözlü onay alınmadan kimseyle paylaşılmayacaktır. Katılımcının yazılı onayına bağlı olarak dernek, mektubunun içeriğini farkındalık yaratma/fon geliştirme faaliyetleri için kullanabilir. Ödül kazanan mektuplar da mektup sahiplerinden izin alınarak paylaşılabilecektir.

7. SEÇİCİ KURUL:
Seçici Kurul Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği üyelerinden oluşacak, ilgili alanda bilgi ve tecrübesi olan en az üç kişiden oluşacaktır. Sponsorumuz olan Albank ve Asbank bankalarından birer temsilci yer alacaktır.

8. DEĞERLENDİRME VE ÖDÜL:
a) Etkinliğe gönderilecek tüm mektuplar Seçici Kurul tarafından yapılacak puanlama yöntemi ile değerlendirecektir.
b) Mektuplar aldıkları puana göre en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralanıp yarışmada birinci, ikinci ve üçüncü gelen yarışmacılar belirlenecektir.
c) Mektup yarışmasına katılan tüm katılımcılara, ödül alıp almamasına bakılmaksızın katılım plaketi/belgesi verilecektir.

9. YARIŞMA SONUÇLARI
Yarışmayı kazananlara yazılı ve sözlü olarak yarışma sonucu bildirilir, ve ödül töreni yapılarak kazandıkları ödüller kendilerine şahsen takdim edilir. Yarışma sonuçları e-mail, basın, sosyal medya ve dernek web sayfası vasıtasıyla duyurulacaktır.

10. ÖDÜLLER:
Birinci Ödül: 6000 TL
İkinci Ödül: 5000 TL
Üçüncü Ödül: 4000 TL

Bu yarışma sponsorlarımız Albank ve Asbank’ın katkıları ile gerçekleşmektedir. Onlara katkılarından dolayı teşekkür ederiz.