YAŞLI HAKLARI VE RUH SAĞLIĞI DERNEĞİ 4. ‘SESSİZ ÇIĞLIK’ MEKTUP YARIŞMASININ 19 NİSAN – 30 MAYIS 2023 TARİHLERİ ARASINDA OLACAĞINI DUYURDU

19 Nisan 2023, Çarşamba- Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği, dördüncü ‘Sessiz Çığlık’ Mektup Yarışması’nı 19 Nisan’da başlatıyor. Her yıl düzenlenen ve halka açık olan bu yarışma, yaşlıların ve ruh sağlığı sorunları yaşayan hastaların ihtiyaçları konusunda farkındalık yaratmayı, toplumdaki görünürlüklerini artırmayı ve bu bireylerin haklarını savunmayı hedeflemektedir.

Sponsorluğunu Albank ve Asbank’ın üstlendiği bu yarışma 19 Nisan – 30 Mayıs 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Birinci gelen yarışmacıya 5.000TL, ikinci gelen yarışmacıya 4.000TL ve üçüncü gelen yarışmacıya ise 3.000TL nakit ödül verilecektir. Hiçbir katılımcının mektubu yazılı ve sözlü onay alınmadan kimseyle paylaşılmayacaktır. Ödül kazanan mektuplar da mektup sahiplerinden izin alınarak paylaşılabilecektir.

Dernek Başkanı Prof. Dr. Hatice Jenkins açıklamasında şunları dedi:
“Bilindiği üzere geçtiğimiz Şubat ayında tüm dünyamız değişime uğradı. Türkiye’de meydana gelen depremde yaşanan trajik can kayıplarının ardından toplum olarak derin bir yasa girdi. Bu vesile ile sevdiklerini kaybeden ailelere en derin üzüntülerimizi ve en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz. Bunun ruh sağlığımız üzerinde çok büyük bir etkisi oldu, bununla beraber dayanışmayı, ve manevi destek sağlamanın önemini öğrendik.
Sessiz Çığlık Mektup Yarışmamız bu yıl insanlara duygu ve deneyimlerini paylaşma, bunları kağıda dökerek ifade etme fırsatı sunuyor. Araştırmalar, travmatik, stresli veya duygusal olaylar hakkında yazmanın hem fiziksel hem de psikolojik sağlıkta iyileşmelerle sonuçlandığını gösteriyor.
Yarışmamız, ruh sağlığı sorunları yaşayan insanlar ve yaşlılarımızın içinde yaşadıkları toplumun bir parçası olduklarını hissettirip onların yalnız olmadıklarını hatırlatacaktır. Onların sessiz çığlıkları toplumun çığlıklarıdır. Biz bu çığlıkların duyulmasını, toplumun hasta ve yaşlısına sahip çıkmasını istiyoruz.
Sponsorlarımız Albank ve Asbank’a Sessiz Çığlık Mektup yarışmasına verdikleri destek ve değerli katkıları için çok teşekkür ederiz,” dedi.

Katılmak isteyen yarışmacılar mektuplarını e-posta yolu ile sessiz.ciglik.kibris@gmail.com e-posta edresine gönderebilirler. Katılımcılar mektubun sonuna isim, soyisim – veya rumuz – ve ulaşabileceğimiz bir telefon numarası yazmaları gereklidir. Daha fazla bilgiye şu telefon numaralardan ulaşabilirler: 0548-855 4065 / 0533-8649955 / 0542-8883010.‬‬‬‬‬‬‬‬‬

Mektup yarışmasının katılım şartlarına ve daha fazla bilgiye erişmek için tıklayın.