ECOAGE: Kıbrıs’ta ekolojik bir yaşam için nesiller arası dayanışma

Ecoage projesi İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç tarafından AEA ve Norveç Genç İstihdamı Hibe Fonu aracılığıyla finanse edilmektedir. AEA ve Norveç Hibeleri, İzlanda, Lihtenştayn ve Norveç’in yeşil, rekabetçi ve kapsayıcı bir Avrupa’ya katkısını temsil etmektedir.

Gençleri Güçlendirme Vakfı Kıbrıs (IEEN), Yaşlı Hakları ve Ruh Sağlığı Derneği ve Yeşil Kalkınma için Üniversite Koleji Norveç (HGUt) tarafından uygulanmaktadır. Proje Temmuz 2022’de başladı ve Ocak 2024’te sona erecek.

ECOAGE’in birincil amacı, Kıbrıs Rum ve Kıbrıs Türk topluluklarında yaşlı yetişkinleri, kendi topluluklarında sürdürülebilir çevre uygulamalarına yönelik nesiller arası çabalarda aktif bir rol oynayarak genç nesillere çevre danışmanı olmaları için güçlendirmek ve aynı zamanda yaşlılıkta yalnızlık salgınının etkisiyle mücadele etmektir.

Proje Hedefleri:

  • Çevre dostu uygulamaları çocuklar ve genç yetişkinlerle paylaşarak yaşlı bireylerin sosyal olarak aktif olmalarını sağlamak, böylece çok yönlü ve olumsuz sağlık etkileriyle bağlantılı olan yaşlı bireylerin sosyal izolasyon ve yalnızlıklarını azaltmak (WHO, 2021),
  • Mentorluk konusunda zor ve hassas becerilerini geliştirerek güvenlerini, topluma katılımlarını ve faydalılık duygularını artırmak,
  • Eski ve çevre dostu uygulamaların genç nesiller arasında benimsenmesini canlandırmak ve teşvik etmek,
  • Yaşça büyük girişimciliği güçlendirmek ve teşvik etmek.

Projemiz hakkında daha fazla bilgi için web sitemizi ziyaretebilirsiniz: Ecoage Websitesi

Ecoage Facebook ve Instagram hesaplarını da takip edebilirsiniz.